Loading…

Diamante përkujtimore

  • 09/12/2016 | 09:35

Diamante përkujtimore

Diamantët përkujtimorë janë diamante të bërë nga hiri i njerëzve që vdesin e digjen pastaj, ashtu siç është traditë në shumë vende të ndryshme të botës.

Një kompani zvicerane e quajtur Algordanza e cila gjendet në rajonin  Graubünden, bënë këto diamante në shenjë kujtimi për tërë jetën të personave të dashur që kanë vdekur.

“Procesi shumë kompleks i krijimit të një diamanti përkujtimor është rezultat i përpjekjeve tona për të krijuar diçka të pavdekshëm. Një alternativë paqësore për të afërmit që dëshirojnë ta kenë afër vetes gjithmonë një person të dashur që kanë humbur”, ka thënë njëri nga punuesit e këtyre diamanteve.

six-diamond-pic-2015Me anë të kësaj mënyre për të përkujtuat njerëzit që kanë vdekur, kompania Algordanza mundohet t’i reduktojë vizitat te varrezat, bënë të ditur gazetametro.net

Kjo kampani zvicerane funksionon që nga viti 2004 dhe është e shpërndarë në 30 vende të ndryshme të botës./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë