Loading…

Dhunimi i dy vajzave në Gjakovë, viktimat janë të mitura, ndërsa të dyshuarit të moshës madhore

  • 05/10/2022 | 13:11

Dhunimi i dy vajzave në Gjakovë, viktimat janë të mitura, ndërsa të dyshuarit të moshës madhore

Dy vajzat të cilat raportuan të martën në Gjakovë se janë dhunuar seksualisht janë të mitura, ndërsa dy personat të cilët janë arrestuar në raste të ndara si të dyshuar për dhunimin e tyre janë të moshës madhore.


Kështu ka bërë të ditur, zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Gjakovës, Sheremet Elezaj.

“Dje në dy raste të ndara janë arrestuar dy persona të moshës madhore ndaj të cilëve në konsultim me Prokurorin përgjegjës janë iniciuar dy raste hetimi për vepër penale ‘Dhunimi’. Viktimat në dy rastet në fjalë janë të mitura”, ka thënë Elezaj.

Ai tutje ka bërë të ditur se me vendim të Prokurorit të Shtetit, dy të dyshuarit janë dërguar në mbajtje për 48 orë.

“Lidhur me rastet në fjalë janë duke u zhvilluar hetime nga njësitet përkatëse të policisë në koordinim me prokurorin përkatës”, ka shtuar Elezaj.

Për të dyshuarit Prokuroria Themelore e Gjakovës pritet që gjatë ditës të dorëzojë në gjykatën kompetente kërkesën për caktimin e masës së paraburgimit.

Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin zëdhënësja e kësaj prokurorie, Yllka Juniku-Shehu.

“Prokuroria Themelore në Gjakovë sot do të parashtrojë dy kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit për dy personat e dyshuar, për veprën penale ‘Dhunimi’. Dy rastet janë raste të ndara, dhe të dyja viktimat janë të mitura, ndërsa dy të dyshuarit janë të moshës madhore. Me urdhër të Prokurorit kujdestarë, dy personat gjenden në ndalim për 48 orë”, ka deklaruar ajo.

Ndryshe, Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh njoftoi se për dy raste të dhunimit në Gjakovë.

Sipas njoftimit, njëri rast ka ndodhur rreth orës 13:00, kur një vajzë ka raportuar se dy persona të maskuar me dhunë e kanë futur në veturën e tyre dhe e kanë dhunuar seksualisht.

“Gjakovë 04.10.2022 – 13:00. Viktima femër kosovare ka raportuar se dy persona të dyshuar të maskuar me dhunë e kanë futur në veturën e tyre dhe kanë dhunuar seksualisht. Viktima është dërguar për trajtim mjekësor. Pas hetimeve të zhvilluara është identifikuar një i dyshuar dhe i njëjti është arrestuar. Me vendim të prokurorit është dërguar në mbajtje”, thuhet në raport policor.

Ndërsa, rasti tjetër ka ndodhur rreth orës 18:05, kur një vajzë ka raportuar se një person me dhunë e ka futur në veturën e tij dhe kanë kryer marrëdhënie seksuale pa dëshirën e saj.

“Gjakovë 04.10.2022 – 18:05. Viktima femër kosovare ka raportuar se i dyshuari mashkull kosovar me dhunë e ka futur në veturën e tij dhe kanë kryer marrëdhënie seksuale pa dëshirën e saj. I dyshuari është arrestuar dhe me vendim të prokurorit, pas intervistimit është dërguar në mbajtje”, thuhet tutje në raport.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë