Loading…

Dhjetë shtete e mbështetën Serbinë në debat në Interpol

  • 20/11/2018 | 11:17

Dhjetë shtete e mbështetën Serbinë në debat në Interpol

Para votimit në mbështetje të Serbisë kanë dalë dhjetë shtete – Spanja, Maroko, Qipro, Kina, Bellorusia, Rusia, Namibia, Venecuela, Surinami e Rumania

Pasi që kërkesa e Kosovës për anëtarësim në Interpol sot në mëngjes ishte vënë në rend ditë në Kuvendin e Përgjitshëm të kësaj organizate në Dubai, sipas medieve serbe, para votimit në mbështetje të Serbisë kanë dalë dhjetë shtete – Spanja, Maroko, Qipro, Kina, Bellorusia, Rusia, Namibia, Venecuela, Surinami e Rumania, transmeton gazetametro.net.

Vetëm votimi për vënien e Kosovës në rend ditë është mundësua pasi qe kryesuesi në Interpol e ka hedhur poshte kërkesën e Serbisë dhe të pese vendeve tjera anëtare që kuvendi nga rendi i ditës ta heqë deklarimin për anëtarësimin e Kosovës.

Atëherë, sipas B92-shit, në mështetje të Serbisë janë qenë Kina, Spanja, Qipro, Argjentina e Surinami, deri sa rusët, miqtë tradicionalë të Serbisë, nuk e kanë kundërshtuar kërkesën e Kosovës./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë