Loading…

Dështimi i LDK’së dhe VV’së favorizon ‘Krahun e Luftës’

  • 19/05/2017 | 08:24

Dështimi i LDK’së dhe VV’së favorizon ‘Krahun e Luftës’

Koalicioni i “Krahut të Luftës”, i përbërë nga PDK-ja, AAK-ja dhe “Nisma”, po shihet si fitues i zgjedhjeve të 11 qershorit.


Për këtë analistët kosovarë më së shumti “merita” po ua atribuojnë LDK-së dhe Vetëvendosjes, të cilat nuk arritën ta nënshkruajnë një marrëveshje bashkëpunimi.

Dështimi për ta gjetur një gjuhë të përbashkët në mes të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe lëvizjes “Vetëvendosje” për një marrëveshje bashkëpunimi para zgjedhjeve të 11 qershorit ia ka lënë namin e favoritit koalicionit PDK-AAK-“Nismë”.

Koalicioni i “Krahut të Luftës” nga analistët kosovarë, të paktën në letër, po shihet si fitues i zgjedhjeve të 11 qershorit. Megjithatë, sipas tyre, gara nuk do të jetë e pasfiduar. E ndonëse ka mbetur edhe një ditë e plotë deri te dorëzimi i listave për deputetë, ata vlerësojnë se në raportin mes LDK-së e “Vetëvendosjes” nuk mund të pritet të ndodhë ndonjë ndryshim sa i përket kësaj çështjeje.

E për dështimin e bashkëpunimit lideri i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se ky subjekt mbetet i hapur për diskutim me VV-në tek pas zgjedhjeve. Ndërsa i pari i “Vetëvendosjes”, Visar Ymeri, pasi ka konfirmuar ka thënë se “Vetëvendosje” do të hyjë e vetme në zgjedhje, ka bërë të ditur se LDK-ja gjatë diskutimeve ka kalkuluar interesat e saj personale.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë