Loading…

Deri në 15 mijë euro gjobë për zyrtarët në konflikt interesi

  • 15/12/2016 | 08:31

Deri në 15 mijë euro gjobë për zyrtarët në konflikt interesi

Nën trysninë e Bashkimit Evropian, Qeveria e Kosovës ka hartuar një projektligj të ri për konfliktin e interesit, të cilin e ka proceduar të mërkurën për miratim në Kuvend.

Projektligji përmban të listuara edhe ndalesat dhe sanksionet për zyrtarët, shkruan Koha Ditore.

Ndryshimet më kryesore përfshijnë: përcaktimin e qartë të kategorive të zyrtarëve publikë, aktivitetet që zyrtarëve iu lejohen dhe iu ndalohen përderisa mbajnë postin publik, aktivitetet që zyrtarët i kanë të ndaluara t’i ushtrojnë pas përfundimit të mandatit, obligimet e zyrtarëve dhe të eprorëve të tyre në situata të konfliktit të interesit, si dhe theksimin e procedurave që duhet të aplikohen pas paraqitjes së konfliktit të interesit.

Projektligji për parandalimin e konfliktit të interesit në ushtrimin e funksionit publik është miratuar në Qeveri, me propozim të ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë