Loading…

Deputetja që u zvarrit nga huliganët propozohet për Ministre të Mbrojtjes

  • 29/05/2017 | 09:28

Deputetja që u zvarrit nga huliganët propozohet për Ministre të Mbrojtjes

Mandatari për formimin e Qeverisë së re të Maqedonisë, Zoran Zaev, ka publikuar propozimet për ministrat e rinj të kabinetit qeveritar.


Kjo listë përbëhet prej 12 emrave ku përfshihen edhe ministrat pa portofol që vijnë nga partnerët e koalicionit të LSDM-së.

Pjesë e kësaj liste është edhe ish deputetja e LSDM-së, Radmilla Sheqerinska të cilën gjatë trazirës në Maqedoni protestuesit e kishin kapur për flokësh. Ajo është propozuar nga Zoran Zaev si ministre e mbrojtjes.

Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, ka njoftuar se do të bëjë përpjekje që sa më shpejtë të jetë e mundur të përgatiten dokumentet e nevojshme dhe të dorëzohen në parlament. Kjo nënkupton se zgjedhja qeverisë së re do të mund të ndodh të mërkurën ose të enjten, shkruan Alsat-M.

Propozimet kanë marrë mbështetje nga partia e Zaevit, Lidhja Social-Demokrate, dhe dy partitë politike shqiptare, të cilat janë pjesë e koalicionit qeverisës: Bashkimi Demokratik për Integrim dhe Aleanca për Shqiptarë.

Pesë ministri dhe një dikaster pa portfol do të drejtohen nga BDI-ja, ndërsa dy ministri të tjera nga Aleanca për Shqiptarët.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë