Loading…

Depozitat e kosovarëve në banka rriten në 5.83 miliardë

  • 23/09/2023 | 09:06

Depozitat e kosovarëve në banka rriten në 5.83 miliardë

161.6 milionë euro është rritja e depozitave të klientëve në bankat komerciale vendore për muajin gusht.


Kjo ka çuar në total vlerën e depozitave të kosovare në 5.83 miliardë euro, njofton Banka Qendrore e Kosovës.

“Rreth 25% e depozitave janë të afatizuara. Ekonomitë familjare dominojnë me rreth 66.5%  të totalit të depozitave (apo rreth 3.88 miliardë euro)”, thuhet në raport.

Vlera e depozitave në gusht ka qenë 139.9 milionë euro, me normë interesi mesatare prej 2.52 përqind.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë