Loading…

Dënohet me tre vite burg, shqiptari që abuzoi me motrën (Video)

  • 30/12/2016 | 17:58

Dënohet me tre vite burg, shqiptari që abuzoi me motrën (Video)

Abuzimet seksuale me të mitur edhe brenda familjes, tashmë janë kthyer në një fenomen shqetësues dhe me raste që kanë qënë objekt i hetimit dhe gjykimit.


I tillë është rasti i 36-vjeçarit Ilir Sherifi, nga Tirana, i cili u shpall fajtor nga gjykata e Tiranës dhe u dënua me 3 vite burgim, pasi ngacmonte seksualisht motrën e tij nga ana e nënës, e cila ishte minorene 15 vjeçe.

Nga shqyrtimi i çështjes rezultoi se Sherifi kishte konsumuar disa herë veprën penale, derisa e mitura ishte detyruar të largohej nga banesa pas debateve që kishte patur edhe me persona të tjerë të familjes.

Raste të tilla sipas psikologes, ndodhin edhe për faktin që familja shqiptare vazhdon ende ta ruajë si të shenjtë marrëdhënien e brendshme, larg syve të të tjerëve, ndonëse ajo është mjaft problematike.

“Familja shqiptare vazhdon të ruajë si një gjë të shenjtë marrëdhëniene brendshme edhe kur ajo është problematike dhe kosntatohet nga prindërit dhe sidomos nga nënat, ku nuk kanë munguar rastet që edhe pse nënë ishte në dijeni të dhunës fizike dhe psikologjike sërish nuk e denonconte pasi nuk mund të pranohej që problemet e familjes të merern vesh nga të tjerë”, thotë psikologia Ariana Muçaj.

Psikologia apelon, që edhe kur minorenet denoncojnë rastet, vetëm kjo nuk mjafton.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë