Loading…

Dënohet me burg bashkëshortja e El Chapo

  • 30/11/2021 | 23:03

Dënohet me burg bashkëshortja e El Chapo

Emma Coronel Aispuro, bashkëshortja e “mbretit” të trafikut të drogës, Joaquin “El Chapo” Guzman është dënuar me 3 vjet burg dhe 48 muaj lirim të mbikëqyrur.


Sipas dokumenteve të gjykatës, Coronel u deklarua fajtore në fillim të këtij viti për ndihmën e kartelit të burrit të saj, kartelit Sinaloa, në procesin e shpërndarjes së drogës, ndërsa bashkëshorti i saj ishte në burg.

“E pandehura ka vepruar kryesisht në mbështetje të bashkëshortit të saj. E pandehura ka vepruar sipas urdhrave të tij, e cila, nga ana tjetër, ka çuar përpara interesat e kartelit kriminal. E pandehura nuk ishte organizatore, udhëheqëse, shefe apo ndonjë lloj tjetër menaxhereje, përkundrazi, ajo ishte një dhëmbëz në një rrotë shumë të madhe të një organizate kriminale”.

Për shkak se Coronel, nuk ka asnjë dënim të mëparshëm penal, ajo mundi të shmangte një dënim minimal 10-vjeçar për krimet e saj.

Dënimi tre-vjeçar është një vit më pak se rekomandimi i qeverisë federale prej katër vitesh, të cilin mbrojtja e quajti “të papërshtatshme” gjatë seancës së dënimit të së martës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë