Loading…

Dënohet me 5 vite burg hakeri që sulmoi personat e famshëm

  • 07/12/2016 | 14:34

Dënohet me 5 vite burg hakeri që sulmoi personat e famshëm

Një gjykata federale ka dënuar me pesë vite burg Alonzo Knowles, një haker nga Bahamiani që sulmoi e-mailet e personave të famshëm për të vjedhur skripte, foto sekrete dhe sensitive.

Knowles fitoi qasje në e-mailet e personave të famshëm duke infektuar kompjuterët e tyre me programe keqdashëse si dhe duke iu dërguar mesazhe falso në mënyrë automatike, shkruan portali arbresh.info.

Knowles është arrestuar në dhjetor të vitit 2015, kur u përpoq për të shitur skriptet e pa publikuara ende për gjashtë episodet e dramës “Power”. Ai shkoi në New York për tu takuar me disa blerës potencial, të cilët në të vërtetë ishin agjent të fshehtë.

Edhe pse hakeri shprehi keqardhje në gjykatë, ai dërgoi më pas edhe disa e-maile nga burgu që e detyruan gjykatën e dënojë atë për një periudhë edhe më të gjatë

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë