Loading…

Del përgjigjja e autopsisë/ Përse humbi jetën 16-vjeçarja

  • 17/05/2017 | 17:46

Del përgjigjja e autopsisë/ Përse humbi jetën 16-vjeçarja

Ka dalë tashmë ekspertiza mbi vdekjen e Blerta Pepës, 16-vjeçares, e cila humbi jetën dy ditë më parë gjatë një operacioni në gju në spitalin Continental në Tiranë.


Sipas ekspertizës, 16-vjeçarja ka ndërruar jetë për shkak të hipetermisë.

Në fillim pati dyshime se nuk është përdorur ilaçi Dantrolen, por pas ekspertizës rezultoi se ky medikament është përdorur gjatë operimit, duke i shkaktuar hipetermi maligna.

Si e shpjegoi dje spitali Continental komplikacionin:

Hipertermia Maligna përfaqëson një nga komplikacionet më të rënda dhe shumë të rrallla që ndodh gjatë anestezisë. Ajo vjen si pasojë e një defekti genetik dhe që është e pamundur të zbulohet me anë të ekzaminimeve standarte apo të posaçme të kryera para operacionit.

Hipertermia maligna vjen nga çlirimi masiv i energjive termike nga muskujt, si pasojë e aplikimit të substancave anestetike. Dëshirojmë të sqarojmë opinionin publik se protokollet e anestezisë së aplikuara në Spitalin Continental në kët rast janë të njëjta me ato të vendeve të BE-së.

Gjithashtu sigurojmë se niveli professional i anestezistëve të spitalit tonë është tejet i lartë dhe veçanërish i mjekut që u përball me këtë komplikacion të rrallë, i cili e ka trajtuar atë me profesionalizëm të lartë dhe devotshmëri në një afat kohor prej disa orësh.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë