Loading…

De Jong ka ‘zbuluar’ planin e Barcelonës, po përgatitet ta padisë klubin katalunas

  • 10/08/2022 | 12:29

De Jong ka ‘zbuluar’ planin e Barcelonës, po përgatitet ta padisë klubin katalunas

Frenkie de Jong mbetet i vendosur në vendimin e tij për të vazhduar te Barcelona dhe për të përmbushur kontratën e tij, e cila përfundon më 30 qershor 2026. Pavarësisht propozimit që ai ka në tryezë një ofertë nga Manchester United – një klub që gjithashtu ai ka rënë dakord për shumat e transferimit me katalunasit (rreth 85 milionë me bonuse) dhe interesi i fortë i Chelseat për t’u forcuar me të, mesfushori holandez është ende i vendosur të ketë sukses në Camp Nou.


Pavarësisht synimeve të klubit katalunas për ta ndryshuar kontratën e tij aktuale – të rinovuar në janar 2020 me bordin e mëparshëm – në gjykatë, duke argumentuar se rinovimi i saj dhe ai i Lenglet dhe Ter Stegen kanë indikacione për një krim nga bordi i mëparshëm, De Jong jo vetëm që e bën këtë, por gjithashtu konsideron se Barça po bën një lloj zhvatjeje në mënyrë që ai të dorëzohet dhe të përfundojë duke rinegociuar kontratën e tij aktuale në rënie.

Në fakt, nga rrethanat e tyre ata i shpjegojnë Mundo Deportivos se avokatët e tyre janë duke analizuar në detaje hapat që ka ndjekur klubi për të ushtruar presion ndaj tyre dhe se ata ia kanë bërë të ditur situatën si AFE -së (Shoqata e Futbollistëve Spanjoll), FIFPro (shoqata ndërkombëtare e lojtarëve profesionistë të futbollit) dhe La Ligas, e cila në kohën e saj vërtetoi të gjitha rinovimet që bordi i mëparshëm ndërmori në tetor 2020.

De Jong konsideron se po bëhet viktimë e një fushate shpifjeje ndaj imazhit të tij nga klubi, diçka e paimagjinueshme për të dhe nuk ka ndërmend të dorëzohet. Fillimisht ai u hodh në merkato dhe tani po i bëhet presion për të ulur pagën që ka nënshkruar me klubin.

Në fakt, të afërmit e tij vlerësojnë në “0.00 për qind” janë opsionet që Frenkie mund të marrë në konsideratë për të modifikuar kontratën e tij aktuale, e cila sipas drejtuesve sportivë të Barçës është krejtësisht jashtë tregut dhe rritja e së cilës, pas uljes së pagës në pandemi të plotë (Sezoni 2020-21) më shumë se dyfishuar për sezonet e ardhshme, deri në fund të marrëdhënies së tij aktuale, në qershor 2026.

Përkundër faktit se kjo çështje kontraktuale me klubin mund të ndikojë në formën e tij, nga rrethanat e tij ata detajojnë te Mundo Deportivo se Frenkie është “mendërisht shumë i fortë dhe shumë pozitiv”, duke dashur të fillojë sezonin dhe të ndihmojë ekipin me qëllimin për të fituar tituj. Gjithashtu, ata theksojnë se marrëdhënia e tij me Xavi Hernandezin është “shumë e mirë”.

Në pritje për të parë se si do të zhvillohen ngjarjet në ditët dhe javët në vijim, lojtari është në favor të heshtjes dhe fokusimit vetëm në përgatitjen në mënyrën më të mirë të mundshme për ndeshjen e të shtunës kundër Rayo Vallecano në Camp Nou (21:00). Agjentët e tij, për momentin, gjithashtu preferojnë të heshtin, të vetëdijshëm se çdo deklaratë në këtë moment, më shumë sesa të ndihmojë lojtarin, mund të shkojë kundër tij.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë