Loading…

Dasmat tradicionale të Çeçenisë (Foto)

  • 24/11/2016 | 18:34

Dasmat tradicionale të Çeçenisë (Foto)

Dasmat në Çeçeni kanë qenë tradicionalisht spektakle të mëdha ku kërcehet e këndohet për tri ditë rresht. Pasi nusja përgatitet me kujdes nga të afërm të saj, ajo sipas zakonit duhet të shkojë në dasmën e saj vetëm, pa të afërmit e familjes dhe e ka të ndaluar të kërcejë përgjatë gjithë ceremonisë, transmeton gazetametro.net.

a

Dasmat në rajonin e Çeçenisë tradicionalisht paguhen nga familja e burrit. Posa dasma është plotësisht e organizuar dhe e gatshme të fillojë, familja e burrit duhet të shkojë dhe ta marrë nusen në shtëpinë e familjes, kudo që jeton ajo. Nuses i ndahet një vend special në dasëm, ku ajo do të qëndrojë gjithë dasmën pa burrin e saj të ri.

aa

Mysafirët i dhurojnë çiftit dhurata nga më të ndryshmet si ndërresa shtrati, para ose gjëra tjera me vlerë. Pas ceremonisë së drekës, nusja ftohet nga mysafirët që t’ua mbushë nga një gotë pije dhe e shikojnë nga afër veshjen e saj për ta komentuar më pas.

aaa

Shumica e meshkujve martohen rreth moshës 20 vjeçare kurse vajzat 17 ose 18 vjeçare. /gazetametro.net

aaaa

aaaaa

aaaaaaa

aaaaaaaa

aaaaaaaaa

aaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë