Loading…

‘Dalje urgjente’: Kjo është vetura super luksoze e Putinit

  • 01/06/2021 | 14:49

‘Dalje urgjente’: Kjo është vetura super luksoze e Putinit

Kompania ruse e prodhimit të veturave luksoze Aurus, e para e tillë që prej rënies së Bashkimit Sovjetik, e hapi sallonin e parë në Moskë, kjo kompani synon tregun afrikan dhe arab, transmeton Gazeta Metro.


Çmimi i modelit të cilin e zgjodhi Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin është 274 mijë dollarë.

Shteti rus ka investuar mbi 189 milion dollarë në kompaninë Aurus që nga 2013. Veturën e dizajnoi Instituti Kërkimor Rus, i njohur me shkurtesën NAMI.

Në ceremoninë e atëherëshme u prezantua modeli i Senat i kompanisë Aurus./gazetmatero.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë