Loading…

Daily Mail: Bosnja e Kosova mund të bëhen qendra të ISIS

  • 03/02/2017 | 23:12

Daily Mail: Bosnja e Kosova mund të bëhen qendra të ISIS

Organizata terroriste ISIS mund të ndërtojë një bazë në Europë, nëse do të detyrohet që të largohet nga Lindja e Mesme si pasojë e sulmeve nga SHBA’ja dhe Rusia, shkruan gazeta britanike Daily Mail.


Shteti ballkanik i Bosnjës e Hercegovinës është caktuar si vend ideal për tu zhvendosur terroristët e Shtetit Islamik, thotë aktivisti politik Djevad Galijasevic, transmeton gazetametro.net

3cba948b00000578-0-image-a-46_1486134693705

Sipas tij, vendi që kufizohet me Kroacinë, Serbinë e Malin e Zi mund të bëhet vend prej nga xhihadistët do ta shpërndanin ideologjinë e tyre.

“Infrastruktura islamike ka qenë e pranishme në Bosnjë në tri dekadat e fundit. Nuk ka asnjë pengesë që ajo të zhvillohet më tutje. Secili mund të blejë një armë në Bosnjë. Madje, disa terroristë kanë në pronësi edhe bankat e tyre”, thotë Galijasevic për Sputnik.

Ndërkohë, Milan Pasanski thotë se periferia e Europës, gjegjësisht vendet si Kosova, Sanxhaku në Serbi mund të bëhen gjithashtu vende strehimi për terroristët. /gazetametro.net

3ccd860400000578-0-image-a-45_1486134688974

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë