Loading…

Dacic: Unë jap dorëheqje, nëse Kosova anëtarësohet në Interpol

  • 07/09/2019 | 21:36

Dacic: Unë jap dorëheqje, nëse Kosova anëtarësohet në Interpol

Kosova me siguri nuk do të pranohet në Interpol, në mbledhjen e kësaj organizate që do të mbahet në tetor.


Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Dacic, i cili sikur ia ka kushtuar gjithë potencialin që ka këtij misioni, është aq i sigurt se pranimi i Kosovës në Interpol nuk do të ndodhë, sa që thotë se “nëse ndodh kjo unë do të japë dorëheqje”.

Ai rikujton se 15 vende tashmë kanë tërhequr njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe shton se së shpejti do të ketë edhe vende të tjera që do ta bëjnë këtë gjë.

“Nga 116 vende që kishin njohur pavarësinë e Kosovës do të mbesin më pak se 96”, është prehur ai.

“Për këtë aksion jam konsultuar me presidenti Aleksandar Vucic, dhe pas kësaj qëndron Qeveria e Serbisë”, ka thënë Dacic.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë