Loading…

Dacic nga parlamenti rus: Po na thonë hiqni dorë nga Kosova dhe hyni në BE

  • 02/06/2021 | 11:53

Dacic nga parlamenti rus: Po na thonë hiqni dorë nga Kosova dhe hyni në BE

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dacic, gjatë një vizite në Moskë tha se Serbia dëshiron të bëjë kompromis në dialogun me Kosovën. Ai shtoi se fuqitë e mëdha kërkojnë njohje të pavarësisë së Kosovës nëse duan të jenë pjesë e BE’së, shkruan Gazeta Metro.


Dacic, tha se kjo zgjidhje e imponuar dhe e njëanshme nuk pranohet, pasi sipas tij Serbia nuk do ta njoh Kosovën.

“Ata na thonë hiqni dorë nga Kosova dhe Metohija dhe rruga për në BE është e hapur për ju. Kjo nuk është ajo që partnerët i thonë njëri-tjetrit. Ne duam të hyjmë në BE, po punojmë shumë për këtë dhe nuk e ndryshojmë atë qëllimi, por ne nuk e pranojmë atë. Pengesat që do të vihen para nesh që nuk janë vendosur kurrë para askujt, dhe as nuk mund të pritet një gjë e tillë si njohja e shkëputjes së paligjshme nga ndonjë shtet sovran”, tha Daçiq, raporton Tanjug.

Ndërsa shtoi se Rusia është përkrahësi më i madh, dhe me më ndikim të interest serb,

“Rusia, ashtu si Serbia, është plotësisht e mendimit se Kosova dhe Metohija është një pjesë e patjetërsueshme e Serbisë, dhe kjo ka qenë një nga shtyllat tona më të rëndësishme politike në luftën për interesat tona në skenën ndërkombëtare për dekada”, shtoi Dacic./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë