Loading…

Dacic: Jemi në luftë tregtare me Kosovën

  • 21/11/2018 | 20:11

Dacic: Jemi në luftë tregtare me Kosovën

Po ballafaqohemi me “luftë tregtare”, ka deklaruar shefi i diplomacisë serbe Ivica Dacic pas masës së Kosovës për shtimin e taksës 100 për qind për prodhimet e Serbisë, transmeton gazetametro.net

Sipas Dacicit, këtë e ka shkaktuar “politika e mosdënimit të Kosovës”.

Ai ka thënë se situata është e vështirë sepse masat janë ndërmarrë për të provokuar situatë të rëndë politike dhe reagime, si edhe që të detyrohet bashkësia ndërkombëtare që t’i pranojë kërkesat e tyre.

“Kjo nuk është për Serbinë, po për BE-në, organizatat ndërkombëtare, por edhe për fuqitë e mëdha”, ka thënë ai, duke ironizuar se “ata (Kosova) nuk shkojnë as në ‘toalet’ oa e pyetur dikend nga përëndimi”, ka thënë Dacic për mediet serbe.

Ai ka thënë se Prishtina ka strategji që t’i vërë vendet perëndimore para aktit të kryer dhe të përfitojnë sa më shumë prej tyre./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë