Loading…

Dacic i inatosur pas mbledhjes së OKB’së: Zbulon planin e Serbisë për ndalimin e anëtarsimit të Kosovës në Interpol

  • 14/11/2018 | 20:55

Dacic i inatosur pas mbledhjes së OKB’së: Zbulon planin e Serbisë për ndalimin e anëtarsimit të Kosovës në Interpol

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisëë, Ivica Dacic tha nga New Yorku se Serbia, do të luftojë deri në fund që Kosova të mos bëhet anëtare e Interpolit.


Ai këto komente i bëri pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit për Kosovë, ku vlerësoi se ka shanse të mëdha për Serbinë që të fitojë në këtë luftë, transmeton gazetametro.net.

I pyetur se sa janë shanset që Kosova të pranohet në Interpol, Daçiç i tha RTS’së se është e vështirë t’i përgjigjet kësaj pyetjeje, sepse Beogradi “nuk përballet me Kosovën, por lobon tek vendet perëndimore”, duke zbuluar kështu edhe planin që kanë.

Ndërkohë, Kosova në OKB sonte mori edhe njëherë mbështetjen e SHBA’ve.

Përfaqësuesi i SHBA’së, Jonathan Cohen kërkoi nga shtetet anëtare të OKB’së, që Kosova të përkrahet në Inteprol,  pasi i plotëson të gjitha kushtet./Gazetametro.net

LEXO EDHE: ShBA e dëshmon që është aleatja kryesore e Kosovës: Këto janë kërkesat e saj për shtetet anëtare të OKB’së

LEXO EDHE: Çitaku në OKB ‘godet’ Serbinë: Ju pëlqeu apo jo, Kosova do të bëhet me ushtri

LEXO EDHE: Çitaku ia kthen ashpër Dacicit: Thaçi s’ka pse të ju pyes juve për të vizituar Ujmanin, është i Kosovës

LEXO EDHE: Katër ankesat e Dacicit në OKB për Kosovën

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]t
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë