Loading…

Cooper: Nëse Kosova e Serbia merren vesh për kufijtë, ku është problemi?

  • 03/10/2018 | 23:01

Cooper: Nëse Kosova e Serbia merren vesh për kufijtë, ku është problemi?

Ish-ndërmjetësi në dialogun Kosovë –Serbi, Robert Cooper ka deklaruar se “epilogu i referendumit në Maqedoni do të mund të jetë sinjal pozitiv për palën kosovare e serbe.

Sipas tij, çështjen e ndryshimit ë kufijve duhet ta zgjidhin vetë palët.

“E, nëse dy palët merren vesh, ku është problemi? Nëse merren vesh kjo do të thotë se bashkëpunojnë, se bashkërisht i zgjidhin problemet. Nëse kjo marrëveshje përfshin edhe njohjen e Kosovës, që mendoj se është me rëndësi vitale, atëherë të dy palët mund t’i kthehen punës serioze në udhëheqje të vendeve të tyre”, ka vlerësuar Cooper.

Ai për rel ka vlerësuar se “pavarësisht daljes së ulët, referendumi në Maqedoni është i vlefshëm dhe ai duhet të krijojë kushte për ndryshimin e emrit në përputhje me marrëveshjen që më herët e kanë arritur Athina dhe Shkupi”.

Në fund ai ka shtuar se zgjidhja më e mirë e problemeve në rajon e Ballkanit është zgjidhja që e kërkojnë BE dhe NATO.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë