Loading…

Çokollatë e ngrohtë pa qumësht dhe pa sheqer

  • 20/01/2022 | 09:26

Çokollatë e ngrohtë pa qumësht dhe pa sheqer

Çokollatë e ngrohtë e shëndetshme pa shtesa qumështi!


Përbërësit:

– ½ l qumësht bimor, sipas dëshirës;
– 4 lugë të vogla nisheste misri;
– 4 – 6 lugë të vogla pluhur kakaoje;
– 2 – 3 lugë të vogla ëmbëltues, sipas dëshirës;
– pak kripë.

Përgatitja:

Në një tenxhere qitni të gjithë përbërësit dhe përzieni mirë, pastaj ngadalë shtoni qumështin dhe nxeheni në temperaturë mesatare.

Kur të vlojë, zieni derisa të dendësohet (rreth 5 minuta), duke e përzier vazhdimisht.

Vërejtje:

Nga ëmbëltuesit, mund të përdorni shurup agave apo panje.

Nëse shtoni mjaltë, shtojeni në fund, derisa çokollata e ngrohtë tashmë të jetë zier dhe ftohur në temperaturë më ulët se 40 gradë Celsius (në të kundërtën, mjalti humbë cilësitë shëruese).

Për shije edhe më të mirë mund të shtoni shafran ose kanellë apo arra muskati apo vanilje, apo të gjitha këto!

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë