Loading…

Çmimet e larta të gazit po i shtyjnë kompanitë evropiane të shërbimeve t’i kthehen thëngjillit

  • 15/10/2021 | 08:40

Çmimet e larta të gazit po i shtyjnë kompanitë evropiane të shërbimeve t’i kthehen thëngjillit

Rritja e çmimeve të gazit në Evropë po inkurajon shumë ndërmarrje të kalojnë në qymyr për të prodhuar energji elektrike.

Megjithëse çmimet e qymyrit janë rritur gjithashtu muajt e fundit, ato kanë “mbetur prapa” çmimeve të gazit, duke bërë që kostot margjinale afatshkurtra të ndryshojnë në favor të përdorimit të qymyrit.

Çmimet bazë sipas Sistemit të Tregtimit të Emetimeve të Bashkimit Evropian (ETS) janë pothuajse dyfishuar që nga fillimi i vitit, ndërsa të ardhurat evropiane të qymyrit janë më shumë se dy herë më të larta.

Çmimet me shumicë të gazit holandez, megjithatë, janë pothuajse katër herë më të larta se në fillim të vitit 2021, raporton euronews.

Përpara raundit tjetër të bisedimeve të Kombeve të Bashkuara për klimën në Skoci, Bashkimi Evropian ka inkurajuar ndotës të tjerë të mëdhenj që të angazhohen për objektiva më ambiciozë të klimës dhe të largohen nga energjia e thëngjillit.

ETS e BE-së, mjeti kryesor për frenimin e emetimeve të gazrave serrë, ngarkon termocentralet dhe fabrikat për çdo ton dioksid karboni që ata lëshojnë, transmeton Telegrafi.

Termocentralet me gaz kanë qenë më të lira për të funksionuar sesa ekuivalentët e tyre të djegies së qymyrit për më shumë se dy vjet për shkak të kostos së shtuar të emetimeve të karbonit, por kjo ndryshoi rreth muajit korrik të këtij viti.

“Ndërsa brezi evropian i qymyrit u prangos nga çmimet rekord të karbonit në pjesët e hershme të verës, çmimet e larta të TTF (gazit holandez) tani kanë zhbllokuar levën e ndërrimit të gazit në qymyr”, thonë analistët në Bankën e Amerikës.

Çmimet e larta të gazit kanë nxitur gjithashtu kalimin në naftë në Britani, ku qymyri përbën vetëm 2 për qind të përzierjes së energjisë, me vendin që përballet me furnizime të ngushta të energjisë elektrike këtë dimër.

Në Gjermani, përmbysja e korrikut në ndryshimin midis përhapjes së “errësirës së pastër” dhe “shkëndijës së pastër” të vitit të ardhshëm, të cilat matin vlerën e operimit të impianteve të qymyrit dhe gazit pas llogaritjes së emetimeve të karbonit, nxiti përdorimin më të madh të qymyrit ngjyrë kafe, ose linjiti. Ky i fundit është një burim tradicionalisht më i lirë i karburantit, i cili ishte njerrë jashtë tregut nga rritja e çmimeve të lejeve të karbonit.

“Tranzicioni i energjisë elektrike po ndodh, por jo me urgjencën e kërkuar: emetimet po shkojnë në drejtimin e gabuar”, tha udhëheqësi global i ekspertit klimatik Ember, Dave Jones.

Në tremujorin e tretë, linjiti dhe qymyri i fortë në Gjermani përbënin 35.1 teravat orë (TWh) të prodhimit të energjisë elektrike të kombinuara, krahasuar me 28 TWh në tremujorin e dytë dhe 29.3 TWh në tremujorin e tretë të vitit 2020, treguan të dhënat nga Instituti gjerman ISE Fraunhofer.

Duke parë dy tremujorët e ardhshëm, qymyri dhe linjiti pritet të mbeten më të përshtatshëm në përzierjen e karburantit sesa gazi, tha Silvia Messa, analiste në konsulencën e energjisë Volue.

Çmimet e energjisë elektrike në Gjermani dhe Francë janë dyfishuar që nga janari, duke u rritur me çmimet e karburantit dhe karbonit, dhe duke nxitur bisedimet për ndërhyrje në treg për të stabilizuar çmimet për konsumatorët.

Disa kritikë fajësojnë EU ETS për rritjen e çmimeve të karburantit dhe po bëjnë thirrje për rregullime për të frenuar efektin e skemës së emetimeve në tregun e energjisë.

Sidoqoftë, mjedisi aktual i kalimit të karburantit duhet të shihet si një problem fleksibiliteti afatshkurtër dhe nuk duhet fajësuar në skemë, tha analisti i THEMA, Marcus Ferdinand.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë