Loading…

Çmimet e karburanteve në Britani të Madhe në nivelet më të larta që nga 2013’ta

  • 19/10/2021 | 17:32

Çmimet e karburanteve në Britani të Madhe në nivelet më të larta që nga 2013’ta

Çmimi i karburanteve kanë arritur pothuajse nivelin më të lartë të regjistruar ndonjëherë në Britaninë e Madhe.

Sipas të dhënave të Qeverisë, kjo është rritja më e shtrenjtë që nga marsi i 2013-së.

“Çmimi mesatar i një litri karburant ishte dje 1.39 funta. Kjo është shifra më e shtrenjtë që nga marsi 2013”, deklaroi Departamenti i Biznesit, Energjisë dhe Strategjisë Industriale (RAC).

Këto çmime janë rritur me më shumë se 26 centë për litër në 12 muajt e fundit duke shtuar 14 centë në koston e karburantit të një makine familjare me 55 litra.

RAC ia atribuoi rritjen e çmimeve të benzinës disa faktorëve duke përfshirë rritjen e kostos së naftës dhe ndikimin e TVSH-së.

Ndërkohë çmimi mesatar i një litri naftë të hënën ishte 1.43 funta, një rritje më shumë se 2.5 centë nga një javë më parë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë