Loading…

Çka fshihet pas logove të brendeve më të njohura në botë (Foto)

  • 15/12/2016 | 17:11

Çka fshihet pas logove të brendeve më të njohura në botë (Foto)

Ju çdo ditë i përdorni këto marka, por a keni menduar ndonjëherë për domethënien e emrave të tyre?


Gazeta metro ka përzgjedhur më poshtë disa prej tyre:

FedEx – Ky brend reklamon shpejtësinë dhe saktësinë e mbërritjes së produkteve më shume se sa ju mendoni. Këtë gjë ata e fshehin edhe në logon e tyre duke e fshehur një shigjet në mes shkronjës E dhe X.

Image result for marka fedex

Amazon – Vija e verdhë poshtë logos së këtij brendi, shënjon prej A-së në Z, e cila tregon larshmërinë e produkteve që mund të gjinden në këtë dyqan online. Po ashtu kjo shigjet ka formën e buzëqeshjes e cila tregon se qëllimi është që konsumatorët të ndahen të kënaqur.

Image result for amazon

Gillette – Mesazhi i fshehur që ky brend përmban qëndron te forma e shkronjave të kësaj logoje, veqanërisht te mënyra e mprehtësisë që shkronjat përmbajnë, e që si mesazh percjellë mprehtësinë e briskut.

 

Image result for Gillette

Le Tour de France – Rrethi i verdhë në këtë logo nuk tregon vetëm diellin, por edhe rrotën e një biçikletë, ndërsa shkronja R në fjalën “Tour” tregon një çiklist.

Related image

Vaio – Logo e këtij brendi është punuar në atë formë që shkronjat e para V dhe A, të duken si sinjal analog, ndërsa dy të fundit I dhe O të duken si numrat 1 dhe 0 të sinjalit digjital.

Image result for Vaio

Formula 1 – Me shkronjën F të zezë dhe pjesën e kuqe që tregon për shpejtësinë në këtë pamje, ku gjendet numri 1? Nëse shikoni me kujdes ndërmjet kësaj hapësire të këtyre dy elementeve ju mund ta gjeni edhe numrin 1.

Related image

Coca Cola – Është e rrallë, por ndonjëherë mesazhet e fshehta në logo mund të jenë edhe koicidencë. Në logon e këtij brendi ju mund ta vëreni flamurin e Danimarkës në hapësirën në mes shkronjave O dhe L. Këtë  gjë CocaCola e ka shfrytëzuar shkëlqyeshëm duke e përdorur për reklamë në shtetin e Danimarkës./ gazetametro.net
 Related image

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë