Loading…

Çka është vdekja sipas një ateisti?

  • 03/11/2016 | 19:53

Çka është vdekja sipas një ateisti?

Atistë janë ata persona që nuk besojnë në ekzistencën e Zotit. Fjala ateistë vjen nga greqishtja që ka kuptimin pa Zot, pa fe.

Sipas tyre njeriu është bërë nga mishi, duke e mohuar kategorikisht prezenncën e një shpirti, siç e njohin fetë e ndryshme sot, se çdo trup ka një shpirt.

Çdo parim fetar te ateistët është në kundështim me ta. Fillimisht shprehja fetare, “se do të ringjallemi përsëri pas vdekjes” është një “gënjeshtër e pamatë e përfaqësueve fetarë”.

Për ta, vdekja përbënë vijën ndarëse të jetës, pas të cilës është asgjëja. Vdekja përfaqëson fundin e pakthyeshëm të individit. Me vdekjen, aktiviteti elektrik i neuroneve pushon dhe bashkë me të, merr fund edhe jeta jonë.

Jeta për ateistët duhet të jetohet për kënaqësinë që të ofron për aq sa zgjat, dhe nuk ka ringjallje tjetër pas saj.

Sipas tyre frika ka krijuar perënditë.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë