Loading…

Çka e shkaktoi mjegullën vrasëse në Londër?

  • 11/12/2016 | 17:54

Çka e shkaktoi mjegullën vrasëse në Londër?

Mjegulla e njohur si “mjegulla vrasëse ” që e përfshiu Londrën në vitin 1952 u mori jetën shumë njerëzve dhe shkaktoi ngordhjen e shumë kafshëve, dhe se çka ka ndodhur saktësisht nuk dihet akoma me siguri, në përjashtim të disa hulumtimeve.

Kjo mund të duket e çuditshme për shkencëtarët të studiojnë një ngjarje atmosferike që ka ndodhur 64 vjet më parë, kur ka shumë çështje aktuale sot që do të duhej të mirreshin me to, por ndonjëherë mësime nga e kaluara mund ta ndihmojnë kulturë tonë të tanishëm të problemeve, transmeton gazetametro.net. Ky është rasti me hulumtimet e reja nga “Texas A & M University”. Ky hulumtim jo vetëm që ka marrë në fund  një problemi historik me dekada, por rezultatet e tij  mund të japin njohuri të vlefshme në trajtimin e ndotjes së qyteteve më të ndotura në botë.

Ngjarja në fjalë është “mjegulla vrasëse” që goditi Londrën për disa ditë në vitin 1952. Mjegulla e parë u shfaq më 5 dhjetor, ku shkaktoi vdekjen e të paktën 12.000 njerëz, me rreth 150.000 hospitalizime dhe mijëra kafshë të ngordhura. Edhe pse “Act Air Clean”(organizatë për hulumtime) u miratua katër vjet më vonë dhe gjoja solli arsye për ndodhinë, shkaqet e vërteta të incidentit janë të panjohur edhe tani.

Nëpërmjet matjeve atmosferike të mjegullës në Kinë, dhe eksperimentet laboratorike, studiuesi Dr. Renyi Zhang dhe ekipi i tij nga “ Taxas A&M” dolën me përgjigjen e tyre se  dioksidi i azotit në  konvertimin e dioksid squfurit relativisht beninje në acid sulfurik solli vdekjen e gjithë atyre njerëzve dhe ngordhjen e kafshëve.

“Njerëzit kanë njohuri se sulfatet janë  kontribues të mëdhenj për mjegull, dhe grimcat acid sulfurik u formuan nga dioksidi i squfurit të lëshuar nga ura e zjarrit për përdorim rezidencial dhe termocentraleve, dhe mjete të tjera”, ka shpjeguar Zhang. “Por si sulfur dioksidi u shndërrua në acid sulfurik ishte e paqartë”, ka përfunduar ai.
hith-london-fog-84276722-eRezultatet e bëra nga ky ekip i “ Texas A & M” tregojnë se ky proces është lehtësuar nga dioksidi i azotit me bashkëproduktet djegëse të qymyrit, e cila është bashkuar me mjegullën natyrore. Një aspekt tjetër i rëndësishëm në shndërrimin e dioksidit të squfurit për sulfate është se ajo prodhon grimca acid, i cili më pas e pengon këtë proces. Mjegulla e natyrshme që përmban grimcat më të mëdha të disa dhjetëra mikrometra në madhësi, dhe acidi i formuar e holluan në mënyrë të mjaftueshme. Avullimi i këtyre grimcave mjegull pastaj i la të vogla acidet grimca Haze dhe e mbuluan qytetin.

Edhe sot gjëra të ngjashme janë duke ndodhur në qytetet më të ndotura të Kinës tani. Arsyeja e kësaj nuk vlerësohet incidenti si “mjegulla vrasëse” si e  Londrës. Kina përdor një shumë të plehrave të kombinuar me trafik të rëndë rrugor, e cila rezulton në nivele të larta të amoniakut, duke neutralizuar grimcat, transmeton gazetametro.net

“Proceset e duhura kimike duhet të bashkëveprojnë për  të parandaluar vdekjet në Kinë,” shpjegoi Zhang.  “Ndërsa mjegulla në Londër kishte shumë acid, mjegullimi bashkëkohore kinez në thelb është neutral”,tha në fund ai.

Zhang shpreson se të kuptuarit se çka e shkaktoi mjegullën vrasëse në Londër në vitin 1952 mund ta ndalojë këtë dukuri në qytetet tjera, edhe pse akoma nuk është shfaqur mjegull e tillë, por gjithsesi duhet parandaluar sipas tij.

“Qeveria ka premtuar të bëjë ç’është e mundur për të reduktuar emetimet që janë duke shkuar përpara, por ajo do të marrë kohë. Ne mendojmë se ne kemi ndihmuar në zgjidhjen e 1952-ës në Londër me mjegullën e mistershme dhe gjithashtu u kemi dhënë Kinës disa ide se si  ta përmirësojnë cilësinë e saj ajrore. Ulje në emetimet e oksidit të azotit  dhe amoniakut është mënyra më efektive në ndërprerjen e këtij procesi sulfate formimit”, ka thënë Zhang. /gazetametro.net

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë