Loading…

Çitaku: Trupi i grave është përdorur si fushë betejë nga forcat ushtarake dhe paramilitare serbe në Kosovë

  • 14/03/2019 | 09:54

Çitaku: Trupi i grave është përdorur si fushë betejë nga forcat ushtarake dhe paramilitare serbe në Kosovë

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA),Vlora Çitaku,ka marrë pjesë në një takim të Kombeve të Bashkuara, ku ka mbajtur një fjalim për gratë e guximshme të Kosovës. Çitaku tha se ndihet e fortë dhe fuqishme pasi kishte pranë vetës Vasfije Krasniqi-Godman, transmeton Gazeta Metro.


Çitaku ka thënë se trupi i grave është përdorur si fushë beteje nga forcat ushtarake dhe paramilitare serbe në Kosovë.

“Pas mbarimit të luftës, dhimbja vjen në forma të ndryshme. Ka dhembje që shoqërohet me krenari për të rënët, që bën sakrificën e fundit për lirinë tonë. Ka dhembje që shoqërohet me krenari, për të zhdukurit. Ka dhembje të shoqëruara me nder, për gjeneratat e njerëzve që luftuan, kështu që mund të shihnin dritën e ditës. Dhe pastaj, është forma më e keqe e dhimbjes. Ajo që shoqërohet me stigmatiziëm, turp, përjashtim. Pa ndonjë faj të tyre, të mbijetuarit e dhunës seksuale ende jetojnë me këto ndjenja”, ka thënë Çitaku

Ajo tha po ashtu se 20 mijë gra u përdhunuan gjatë luftës, njofton Klan Kosova.

“Trupi i grave është përdorur si fushë betejë nga forcat ushtarake dhe paramilitare serbe në Kosovë.20 mijë gra u përdhunuan gjatë luftës. Për to, lufta nuk mbaroi kurrë. Tregimet e tyre po dridhen. Kam dëgjuar historinë e një vajze të re nga një fshat i vogël në Kosovë ku bandat e përdhunuan për gjashtë muaj. Kam dëgjuar një tjetër nga një nuse e re, shtatzëne, e cila ishte përdhunuar dhe e kishte humbur fëmijën dhe mundësinë për t’u rilindur përsëri. Këto janë tregime për një të vërtetë që është tentuar të fshihet e të varroset”, tregoi Çitaku./klankosova

“Por për shkak të grave dhe aktivisteve të fuqishme si Feride Rushiti, Igo Rugova dhe Kadire Tahiraj, tregimet e të mbijetuarve të dhunës seksuale në Kosovë nuk u varrosën. Dhe për shkak të grave të guximshme si Vasfije Krasniqi, të mbijetuarit e dhunës seksuale në Kosovë kanë një zë dhe kanë një fytyrë. Vasfija ishte vetëm 16 vjeç kur ajo u mor nga krahët e nenës së saj”.

“ Ajo u përdhunua. Ata nuk e vranë atë, sepse siç i thanë asaj “do të vuash më shumë nëse do të më lënë”. Pak e dinin se Vasfije do të mbijetonte, do të rritej dhe do të bëhej grua e pabesueshme. Pak e dinin se ajo do të bëhej nënë e dy vajzave të mrekullueshme, dhe zëri e shpresa e të gjitha grave që u përdhunuan në Kosovë gjatë luftës. Autorët e këtij krimi të tmerrshëm të luftës duhet të sillen para drejtësisë. Ne nuk mund të ndërtojmë paqe dhe pajtim nëse i mohojmë drejtësinë atyre”, tha më tej Çitaku./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë