Loading…

Çitaku i kërkon Lajcakut ta kryej punën e tij: Ia kujton kohën kur votonte kundër Kosovës në UNESCO

  • 31/08/2021 | 23:06

Çitaku i kërkon Lajcakut ta kryej punën e tij: Ia kujton kohën kur votonte kundër Kosovës në UNESCO

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Vlora Çitaku i është drejtuar me një mesazh të fuqishëm emisarit të Bashkimit Europian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, shkruan Gazeta Metro.


Çitaku i ka kërkuar Lajçakut që ta çojë deri në fund misionin e tij, duke iu drejtuar me shprehjen “walk the walk”.

Ajo tutje ia ka kujtuar Lajçakut kohën kur si ministër i Jashtëm i Sllovakisë votonte kundër Kosovës për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare.

“Kryeni punën tuaj(ecni ecjen). Më kujtohet kur si ministër i Jashtëm i Sllovakisë votuat kundër anëtarësimit të Kosovës në UNESCO…etj. Ne ju kemi dhënë përfitimet e dyshimeve, por siç thotë fjala e urtë: është lirë të flasësh”, ka shkruar Çitaku.

Kjo e fundit, këto komente i ka bërë duke iu referuar një deklarate të Lajçakut që thotë se në dialog prioritet do të jetë integrimi i plotë ndërkombëtar i Kosovës.

Më poshtë postimi i plotë i saj. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë