Loading…

Cilat janë kapacitetet ushtarake të Ukrainës dhe Rusisë?

  • 02/02/2022 | 11:54

Cilat janë kapacitetet ushtarake të Ukrainës dhe Rusisë?

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës kanë një parahistori, që arrin deri në Mesjetë. Të dy vendet kanë rrënjë të përbashkëta në shtetin sllavo-lindor Perandoria Kiev, shkruan Gazeta Metro.


Rrugët e të dy kombeve prej shekujsh kanë qenë të ndara, u krijuan dy gjuhë dhe dy kultura – ngushtësisht të familjarizuara e megjithatë të ndryshme. Ndërsa Rusia politikisht u zhvillua në perandori, Ukraina nuk ia doli që të ndërtojë shtetin e vet. Në shekullin e 17 territore të mëdha të Ukrainës së sotme ishin pjesë e perandorisë ruse.

Por, si qëndrojnë ushtarakisht këto dy shtete? 

Në rast të një pushtimi, ushtria e Ukrainës do të ishte dukshëm në disavantazh numerik, dhe disa ekspertë perëndimorë besojnë se forcat e Kievit mund të mposhten shpejt.

E pajisur me armë të vjetra sovjetike dhe pajisje të tjera ushtarake të vjetruara, Ukraina ka kërkuar që të përmirësojë armatimet e saj dhe gjatë shtatë vjetëve të fundit, SHBA-ja është bërë furnizuesja e vetme e madhe e armëve vdekjeprurëse dhe jovdekjeprurëse.

Ndihma, që në total kap shifrën e mbi 2.5 miliardë dollarëve, përfshin radarët kundër artilerive, dronë, pancirë, syze për shikim natën dhe anije për patrullim. Po ashtu, SHBA-ja ka dërguar edhe raketat e sofistikuara anti-tank të tipit Javelin, që mund t’i japin ushtrisë ukrainase një avantazh të vogël në fushëbetejë kundrejt tankeve ruse.

Në nëntor të vitit të kaluar, SHBA-ja dërgoi rreth 88 tonë municion, përfshirë edhe dhjetëra raketahedhës Javelin si dhe 180 raketa. Buxheti i ri për mbrojtje, që Kongresi amerikan e miratoi gjatë kësaj jave, përfshiu edhe shumën prej 300 milionë dollarësh për Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës.

Ushtria e Ukrainës tani llogaritet se ka 145,0000-150,000 trupa. Forcat e Përbashkëta Operacionale, që kryejnë operacione përgjatë “vijës së kontrollit” prej mbi 400 kilometrash në rajonet lindore të Donetskut dhe Luhanskut, vlerësohet se kanë midis 30,000 dhe 35,000 trupa.

Shumica e armatimit dhe pajisjeve ushtarake, megjithatë vazhdojnë të jenë të vjetra. Forcat ajrore të Ukrainës përbëhen nga një flotë e vogël helikopterësh sovjetikë dhe avionë të vjetër luftarakë, efektiviteti i të cilëve është i dyshimtë dhe ka të ngjarë që ato të shkatërrohen shumë shpejt në rast të një pushtimi të madh rus, vlerësojnë ekspertët.

Sa trupa ushtarakë ka Rusia dhe sa e fortë është mbrojtja ruse?

Për të kuptuar shkallën e vërtetë të rrezikshmërisë, është e nevojshme të kuptojmë fillimisht organizimin e forcave ruse: grupit taktik të batalionit, ose btg, një formacion luftarak prej 600 deri në 1000 trupa, të cilët janë të pajisur me shumicën e  armaturës, artilerisë dhe mbrojtjes ajrore që u nevojitet për të luftuar.

Gjatë luftimeve më të ashpra të luftës Rusi-Ukrainë, në vitin 2015, Rusia dërgoi jo më shumë se një duzinë btgs. Sot ajo ka 74 deri në 76 btg që janë  dislokuar në zonat kufitare, sipas Konrad Muzyka nga Rochan Consulting, i cili gjurmon lëvizjet ushtarake ruse. Rreth një e pesta e tyre janë në Bjellorusi; më 30 janar, një zyrtar amerikan tha se “deri në 30,000” trupa po dërgoheshin atje, raporton abcnews.al

Btg përfshin forcat ajrore dhe detare, si dhe njësitë vdv, ose parashutistët, të cilët tani janë të disponueshëm pas përfundimit të misionit të tyre në Kazakistan në fillim të këtij muaji, shkruan Gazeta Metro.

Duke i mbledhur të gjitha së bashku, Rusia mund të ketë më shumë se 130,000 trupa.

Kjo nuk është ende në shkallën e mobilizimeve më të mëdha të Luftës së Ftohtë. Kur Bashkimi Sovjetik dhe aleatët e tij të Traktatit të Varshavës pushtuan Çekosllovakinë në vitin 1968, ata dërguan  çerek milioni trupa, me dhjetë divizione të tjera. Por nuk është larg nga stërvitja më e madhe sovjetike që është zhvilluar ndonjëherë gjatë Luftës së Ftohtë, “Zapad-81” në 1981, e cila përfshinte deri në 150,000 trupa, duke tejkaluar stërvitjen më të madhe të NATO-s, “Reforger” në 1988, e cila kishte 125,000.

Vendosja e trupave rusë sot është gjithashtu më e madhe se ajo e Amerikës në Europë përpara luftës së parë të Gjirit në 1991 ose fushatës ajrore të NATO-s kundër Serbisë në 1999. Mbrojtja tejkalon  luftën e parë dhe të dytë çeçene, të cilat filluan përkatësisht në 1994 dhe 1999, dhe secila prej që përfshinte më pak se 50,000 trupa ruse./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë