Loading…

Chollet telefonon Kurtin dhe Vucic: Të riktheheni menjëherë në dialog, është urgjente

  • 26/09/2023 | 19:06

Chollet telefonon Kurtin dhe Vucic: Të riktheheni menjëherë në dialog, është urgjente

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka telefonuar gjatë ditës së sotme kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vucic, ku kanë diskutuar për sulmin terrorist që ndodhi në veri të Kosovës, shkruan Gazeta Metro.


Në njoftimin e bërë në platformën ‘X’, Chollet tha se me Kurtin ka biseduar për sulmin e shëmtuar që ndodhi të dielën në Kosovë.

Ai tha se e dënon fuqishëm dhunën ndaj Policisë së Kosovës, derisa ka shprehur ngushëllime për familjen e policit Afrim Bunjaku.

“Bisedova me kryeministrin Albin Kurti për sulmin e shëmtuar të të dielës në Kosovë. E dënojë fuqishëm dhunën ndaj Policisë së Kosovës, shpreha ngushëllimet e mia për humbjen e rreshter Afrim Bunjaku. Të dyja palët duhet të kthehen në dialogun e lehtësuar nga BE dhe të implementojnë zotimet e Ohrit”, ka thënë Chollet.

Chollet njoftoi se sot ka telefonuar edhe presidentin serb, Vucic. Me presidentin e Serbisë, amerikani tha se ka diskutuar për rëndësinë e de-eskalimit të menjëhershëm në veri të Kosovës dhe shmangien e veprimeve që do të nxisnin tensione të tjera.

Si Kurtit edhe Vucicit, Chollet ka kërkuar që palët të rikthehen në dialogun e lehtësuar nga BE.

“Bisedova me presidentin Vucic për rëndësinë e de-eskalimit të menjëhershëm në veri të Kosovës dhe shmangien e veprimeve që do të nxisnin tensione të tjera. Humbja tragjike e jetës thekson nevojën urgjente të rivendosjes së qetësisë dhe rikthimin në dialogun e lehtësuar nga BE”, tha Chollet.

Policia e Kosovës më 24 shtator u sulmua nga një grup i personave të maskuar dhe armatosur, pasi tentoi të hiqte barrikadat e vendosura në fshatin Banjskë të Zveçanit.

Si pasojë e sulmit mbeti i vrarë polici Afrim Bunjaku dhe u plagosën disa policë të tjerë.

Grupi i armatosur u strehua në manastirin e Banjskës, prej ku u përlesh me Policinë e Kosovës.

Autoritetet thanë se gjatë përleshjeve janë vrarë tre terroristë, ndërkaq janë arrestuar tetë të tjerë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë