Loading…

Chollet takon Djuricin: I a rikujton Serbisë obligimet e marrëveshjes së Ohrit

  • 31/03/2023 | 23:32

Chollet takon Djuricin: I a rikujton Serbisë obligimet e marrëveshjes së Ohrit

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, me një postim në rrjetin social, Twitter, ka thë se ka pritur ambasadorin serb në SHBA, Marko Djuric, shkruan Gazeta Metro.


Chollet tha se me Djuric kanë biseduar për rëndësinë e zbatimit të marrëveshjes së Ohrit.

Sipas diplomatit amerikan, zbatimi i kësaj marrëveshje, është i lidhur ngusht me ambiciet e Serbisë për integrim në Bashkimin Europian.

“Gjë e mrekullueshme të takosh ambasadorin Marko Gjuriq, me të cilin sot bisedova mbi rëndësinë e zbatimit të zotimit për marrëveshjen e BE-së në Ohër, në mënyrë që të shënohet progres në ambiciet serbe drejt BE-së. Falënderova Serbinë për mbështetjen e Ukrainës”, ka shkruar Chollet.

Kujtojmë që me 18 mars, kryeministri Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandar Vucic, u dakorduan për fillimin e zbatimit të aneksit që del nga plani franko-gjerman.

Peter Stano zëdhënës i bllokut europian, ka thënë ditë më parë se kush do që heqë dorë nga zbatimi i këtij aneksi, autmoatikisht heqë dorë nga integrimi i mëtutjeshëm në Bashkimin Europian./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë