Loading…

Chollet e thërret Kurtin në telefon, ia kërkon themelimin e Asociacionit dhe pranimin e propozimit të BE’së

  • 24/01/2023 | 22:26

Chollet e thërret Kurtin në telefon, ia kërkon themelimin e Asociacionit dhe pranimin e propozimit të BE’së

Këshilltari Special i Departamentit të Shtetit Amerikan, Derek Chollet, e ka telefonuar kryeministrin Albin Kurti, duke i kërkuar që ta pranojë propozimin e BE’së, për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe gjithashtu ka kërkuar ecjen përpara me diskutimet e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, shkruan Gazeta Metro.


Në një shkrim në Twitter, Chollet, ka treguar se sot ka diskutuar me Kurtin, duke treguar se atij i ka kërkuar që të pranojë propozimin e BE’së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

“Fola sot e kryeministrin Albin Kurti për të diskutuar propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe për t’i kërkuar Kosovës që ta pranojë atë. Temë kryesore ishte partneriteti ynë dhe synimi i përbashkët për avancimin e integrimeve evropiane dhe euroatlantike të Kosovës”, ka shkruar Chollet.

Gjithashtu pjesë e kësaj bisede, Chollet tha se ishte edhe Asociacioni si dhe kthimi i zyrtarëve serbë në postet e tyre.

“Ne diskutuam gjithashtu rëndësinë e karakterit multietnik të Kosovës dhe ecjen përpara me diskutimet e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në kontekstin e Dialogut dhe nevojën që zyrtarët serbë të Kosovës të kthehen në postet e tyre”, ka shkruar në fund ai. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë