Loading…

Çfarë profesionalizmi: Pamje nga ushtrimet e KFOR’it në Ferizaj

  • 03/09/2021 | 12:11

Çfarë profesionalizmi: Pamje nga ushtrimet e KFOR’it në Ferizaj

KFOR-i ka mbajtur një stërvitje të planifikuar në kampin amerikan të Bondsteelit në Kosovë, ku trupat italiane, letoneze, sllovene, turke, britanike, amerikane dhe zvicerane kanë zhvilluar një trajnim për kontrollimin e trazirave.


Kjo stërvitje është një parapërgatitje për “Operational Rehearsal Exercise Level 2” që do të kryhet më 5 shtator nga Misioni i KFOR-it i drejtuar nga NATO.

“Ky është një ushtrim rutinë, i kryer çdo dy vjet në mbështetje të misionit të KFOR -it. Ai ka për qëllim ruajtjen e nivelit të kërkuar të gatishmërisë së trupave aleate dhe partnere, në kuadër të misionit tonë të vazhdueshëm të KFOR-it për të ruajtur një mjedis të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë, sipas mandatit tonë të Këshillit të Sigurimit të OKB –së”, shkruan në faqen zyrtare të KFOR-it në Kosovë.

Pas stërvitjeve të gjitha forcat shtesë do të kthehen në vendet e tyre përkatëse.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë