Loading…

Çfarë ndodh nëse pini ujë të gazuar çdo ditë?

  • 28/05/2023 | 08:07

Çfarë ndodh nëse pini ujë të gazuar çdo ditë?

Shumë njerëz e duan ujin e gazuar, pavarësisht nëse është me shije apo jo.


Besohet se kontribuon në tretje më të mirë dhe shëndet të zorrëve, kjo është arsyeja pse uji i gazuar shpesh zgjidhet si një “zëvendësues i shkëlqyeshëm” i lëngut.

Për shekuj me radhë, njerëzit kanë pirë ujë të gazuar për të qetësuar stomakun, kryesisht për të lehtësuar simptomat e pakëndshme të urthit.

Nutricionistja Sara Has ka zbuluar nëse kjo është e vërtetë dhe sa e sigurt është të pini ujë të gazuar çdo ditë.

Sipas saj, ka anët pozitive dhe negative të konsumimit të përditshëm.

Uji i gazuar kontribuon në hidratim më të mirë, dhe ka një efekt pozitiv në tretje, në neutralizimin e thartirës së stomakut, funksionimin e veshkave dhe funksionimin e duhur të zemrës.

Një studim tregoi se marrja e rregullt e ujit të gazuar rrit densitetin e kockave, i cili normalisht humbet me kalimin e moshës.

Megjithatë, nëse pini ujë acid çdo ditë, ka efekte negative. Mund të dëmtojë smaltin e dhëmbëve dhe të kontribuojë në zhvillimin e kariesit. Klinika Mayo thekson se pijet e gazuara, si dhe uji, mund të kontribuojnë në zhvillimin e urthit. Kjo u konfirmua dikur nga themeluesi Dr. Andrew L. Rubmen.

“Acidi që përmban uji i thartë është i rrezikshëm në stomak bosh, kështu që në vend që të zgjidhni problemin e urthit apo dispepsisë, vetëm mund ta përkeqësoni atë. Është mirë të pini ujë të thartë ndërmjet vakteve, ndërkohë që duhet të shmangni të gjitha pijet joalkoolike të gazuara sa më shumë që të jetë e mundur,” shpjegoi Dr. Rubman.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë