Loading…

Çfarë merr me vete një astronaut në gjithësi?

  • 06/12/2021 | 22:17

Çfarë merr me vete një astronaut në gjithësi?

Astronautët duhet patjetër të mbajnë të veshura të njëjtat rroba, duke përfshirë edhe rrobat e brendshme, disa ditë rresht para se të mund të veshin rroba të pastra, shkruan Gazeta Metro.


Instruktori dhe inxhinieri i NASA, Robert Frost, ka treguar se çka gjendet në valixhen e udhëtimit të astronautit:

– Një palë atlete për vrapim

– Një palë atlete për vozitje biçiklete

– Një palë veshje sportive për ushtrime për tri ditë

– Një këmishë pune për dhjetë ditë qëndrimi

– Një fanellë për punë për dhjetë ditë qëndrimi

– Një palë pantallona pune për dhjetë ditë qëndrimi

– Një palë brekësh për dy ditë qëndrimi

– Një palë çorape për dy ditë qëndrimi

– Dy duksa

– Dy kombinezone – këto janë të obligueshme.

Nga NASA sqarohet që për shkak që astronautët jetojnë në ambiente të kontrolluara dhe nuk dalin jashtë, pos kur i kanë të veshura rrobat e veta të gjithësisë, rrobat e tyre nuk ndoten, siç do të ishte rasti në Tokë.

Pjesën më të madhe të rrobave që ata e marrin me vete në Stacionin ndërkombëtar të gjithësisë nuk e kthejnë në Tokë./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë