Loading…

Çfarë ia shtoi Vetëvendosjes 100 mijë vota, sipas Mimoza Kusarit

  • 15/06/2017 | 22:44

Çfarë ia shtoi Vetëvendosjes 100 mijë vota, sipas Mimoza Kusarit

Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari – Lila, ka folur për zgjedhjet e 11 qershorit, të cilat e nxorën të tretin koalicionin LDK-AKR-Alternativa dhe të cilat rezultuan me dyfishimin e votës së Lëvizjes Vetëvendosje.


Ajo ka treguar se cfarë ndikoi në rënien e saj në komunën që ajo udhëheq, duke përmendur arsyet që shtynë qytetarët e Gjakovës ta votojnë Vetëvendosjen dyfish më  shumë se sa që ishte votuar në zgjedhjet e kaluara.

Kusari – Lila ka thënë se ajo e sheh VV’në fituese edhe pse u rendit e dyta, kjo për shkak të rritjes pre 100 votave krahasuar me zgjedhjet e vitit 2014. Ajo ka treguar arsyet që, sipas saj, në Gjakovë dhe në nivel të përgjithshëm VV pati rritje.

“Mendoj se janë dy elemente te Vetëvendosja, që e kanë përcaktuar rritjen, ka qenë kapitalizmi me mos efikasitetin, kuvendi dhe qeveria ishin bllokuar në vendimmarrje. Faktori i irritimit dhe kërkesa për një qeveri e cila ka vendime të qarta. Zbutja e gjuhës së Vetëvendosjes ka qenë vendimtare, dhe jo kravata. Në gjuhe filluan të afrohen”, u shpreh Kusari-Lila, duke komentuar ndryshimin e Vetëvendosjes gjatë fushatës së këtyre zgjedhjeve, përcjell gazetametro.net

Ndiqeni videon e mëposhtme ku mund t’i gjeni  komentet që ajo i bëri në emisionin Komiteti, që transmetohet në RTV Dukagjini:

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë