Loading…

Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse konsumoni çdo ditë lëng karrote

  • 18/02/2022 | 13:38

Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse konsumoni çdo ditë lëng karrote

Lëngu i karotave është një lëng perimesh i njohur sepse është shumë më i ëmbël dhe më i butë në shije se llojet e tjera të lëngjeve, dhe gjithashtu ka një listë mjaft të gjatë të përfitimeve shëndetësore.


Lëngu i karotës, përmban pak proteina dhe fibra, ndërsa ruan një përmbajtje të ulët yndyre. Ai është gjithashtu i pasur me vitamina dhe minerale, përmban vitamina A , C dhe K, si dhe kalium në çdo filxhan.

Ai gjithashtu ka komponime bimore të quajtura karotenoidë që veprojnë si antioksidantë dhe luftojnë dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira në trup.

Ja çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse pini lëng karrote çdo ditë

Një filxhan me lëng karrote përmban 250% të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës A në formën e karotenoideve si beta karoten, luteinë dhe zeaksantinë. Të gjitha këto kontribuojnë në shëndetin optimal të syve dhe mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të syve të lidhura me moshën.

Përfitime të tjera të lëngut të karotës

Arsyet për të pirë lëng karrote, megjithatë, nuk ndalen në shëndetin e syve. Sipas healthdigest.com, të njëjtët antioksidantë që mbrojnë sytë tuaj mund të zvogëlojnë gjithashtu rrezikun e zhvillimit të disa llojeve të kancerit. Konsumimi i perimeve (dhe konsumimi i lëngut të perimeve) mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të gojës, ezofagut, mushkërive, stomakut dhe kancereve të tjera. Ky lëng, është një zgjedhje e shkëlqyer për t’u pirë edhe gjatë shtatzënisë, pasi kalciumi, acidi folik, magnezi, kaliumi dhe vitamina A ndihmojnë një fetus në rritje të bëhet më i fortë, raporton ABC.

Vitamina C gjithashtu forcon sistemin imunitar dhe kaliumi ndihmon në ruajtjen e shëndetit të mirë të zemrës. Lëngu i karotës madje mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit.

Çfarë duhet të keni kujdes kur hani lëng karrote

Ashtu si me të gjitha ushqimet, megjithatë, çdo gjë e tepërt mund të jetë e dëmshme. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se lëngu i karotës përmban fibra minimale dhe nuk do t’ju mbajë të ngopur për një kohë të gjatë. Për të shijuar të gjitha përfitimet e karotave, duhet të hani perime sa herë të keni mundësi. Megjithatë, lëngu i karotës është një alternativë e shkëlqyer për lëngjet e frutave me sheqer dhe pijet e gazuara.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë