Loading…

Call Center dëmtojnë të rinjtë shqiptarë, 17% kanë probleme me dëgjimin

  • 05/03/2017 | 16:28

Call Center dëmtojnë të rinjtë shqiptarë, 17% kanë probleme me dëgjimin

Dëmtimi i dëgjimit është një fenomen që po përhapet shpejt në moshat e reja.


Mjekët otorinolaringolog, japin alarmin se përdorimi i kufjeve për një kohë të gjatë po çon në ulje të parikthyeshme të dëgjimit. Më të rrezikuar janë të rinjtë që punojnë me orë të gjata në kompanitë Call Center, shkruan Tv Klan.

17 % e të rinjve nga përdorimi i kufjeve kanë ulje të dëgjimit. Policët e trafikut janë një tjetër kategori dëgjimi, i të cilëve po dëmtohet si pasoje e kushteve të punës. Studimet e fundit, kanë treguar se gjatë një viti 40 milion njerëz në gjithë botën, kanë dëmtime të dëgjimit si pasojë e ndotjes akustike në të cilën jetojnë. /gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë