Loading…

Bushati nuk e komenton bashkimin me Kosovën, flet për ndikimin rus

  • 20/04/2017 | 12:24

Bushati nuk e komenton bashkimin me Kosovën, flet për ndikimin rus

Ministri i Punëve të Jashtme  të Shqipërisë, Ditmir Bushati, në një takim në Washington ka thënë se shteti i Shqipërisë është vendi më demokratik në Rajonin e Ballkanit.


Përveç kësaj, Bushati thotë së Shqipëria është “një bastion” i ndikimit rus, krahasuar me Serbinë, Malin e zi, Maqedoninë, Bosnjë e Kroacinë.

Bushati i është shmangur pyetjes së kryetares së fondit të SHBA’ve, gjermanes Karena Donfilda në lidhje me deklaratën e kryeministrit shqiptarë Edi Rama për bashkimin e Shqipërisë dhe Kosovës.

Bushati tha” Shqipëria ka një partneritet të shkëlqyer strategjik me Kosovën. Nuk mund të them asgjë më shumë se kaq”.

Ai gjithashtu folur edhe për zhvillimet në Maqedoni, ku ka potencuar se Tirana nuk ndërhyn në punët e Maqedonisë.

“Nuk është e vërtetë se ka platformë tiranike në lidhje me Maqedoninë si dhe Tirana nuk do të ndërhyjë në punët e brendshme të këtij vendi. Ne jemi shumë të kujdesshëm në këshillim dhe e bëjmë atë në mënyrë miqësore, sepse maqedonasit janë miqtë tanë” tha kreu i diplomacisë Shqiptare./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë