Loading…

Burani verore me speca, domate dhe oriz, receta me shije të përsosur

  • 09/08/2022 | 17:31

Burani verore me speca, domate dhe oriz, receta me shije të përsosur

Burania me speca dhe domate është një ndër pjatat fantastike, të shijshme, e pasur me vlera ushqyese të kulinarisë shqiptare.


E thjeshtë në përgatitje dhe e lehtë për organizmin, burania është një recetë fantastike për një drekë të shkëlqyer e të shëndetshme.

Më poshtë AgroWeb.org u sugjeron recetën verore të buranisë me speca dhe domate e cila përgatitet krejt lehtë dhe është një mënyrë fantastike për t’u shijuar me familjen.

Përbërësit

500g speca

500g domate

4-5 lugë gjelle vaj ulliri

2 kokrra qepë

Oriz 2 filxhanë kafeje

200 gr mish të grirë

Kripë

Piper

Majdanoz

Përgatitja

Pasi kemi larë të gjitha perimet që do të na duhen për këtë recetë, presim në kubikë fare të vegjël qepët.

Në zjarr ndërkohë kemi vendosur një tenxhere ku kemi hedhur vajin e ullirit. Aty shtojmë qepët dhe i kaurdisim derisa të marrin ngjyrën karakteristike të artë.

Specat i pastrojmë nga farat dhe i presim në shirita të trashë, dhe më pas i shtojmë tek qepa duke i lënë të skuqen me zjarr të ngadaltë. Më pas shtojmue mishin e grirë dhe vijojmë kaurdisjen.

Domateve u heqim lëkurën dhe i grijmë hollë, për të përgatitur salcën që duhet për këtë gatim.

Salcën e hedhin në tenxhere bashkë me specat, qepën dhe mishin e grirë, dhe i lëmë në zjarr dhe për 5-10 minuta të tjera.

Më pas shtohet dhe një gotë me ujë ose lëng mishi nëse keni, si dhe kripë e piper i zi për t’i dhënë një shije sa më të mirë.

Në fund shtojmë dhe orizin, të cilin e kemi pastruar dhe larë më parë.

Burania lihet në zjarr të ngadaltë, derisa të bëhet gati. Nëse është e nevojshme shtojini dhe pak ujë më tepër.

AgroWeb.org ju këshillon që të mos e lini të avullojë plotësisht lagështirën, pasi kjo recetë nuk duhet të jetë shumë e trashë.

Kur ta servirni për të dashurit tuaj, spërkateni me majdanoz i grirë hollë për t’i dhënë dhe shijen e freskisë pjatës.

Kjo pjatë shoqërohet mjaft mirë me sallata të ndryshme të stinës, sallata perimesh të zjera apo të pjekura.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë