Loading…

Bunkeri ku Hoxha do të shpëtonte kokën (Foto)

  • 20/11/2016 | 10:58

Bunkeri ku Hoxha do të shpëtonte kokën (Foto)

Një ish-bunker nuklearë, i ndërtuar në qendër të Tiranës është ri-hapur, si një muze dedikuar persekutimit të mijëra njerëzve nën sundimin e liderit komunist Enver Hoxha, transmeton gazetametro.net.

“Ky muze i është dedikuar mijëra viktimave të komunizmit, të cilët u vranë në kampet e punës,” tha kryeministri Edi Rama.

bunker-1

Bunkeri me sipërfaqe prej 1,000 metra katrorë me mure të larta 2.4 metra është ndërtuar ndërmjet 1981 dhe 1986 me qellim të mbrojtjes së policisë speciale dhe stafit të ministrisë së brendshme në rast të sulmit bërthamorë.

bunker-3

Gjatë sundimit të komunizmit, lideri Enver Hoxha kishte një frikë paranojake se Shqipëria do të sulmohej nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me ç’rast ai ndërtoi rreth 700.000 bunkerë. /gazetametro.net

bunker-4

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë