Loading…

Bullgaria heq akcizën për energji elektrike dhe gazin natyror deri më 2025

  • 29/06/2022 | 17:27

Bullgaria heq akcizën për energji elektrike dhe gazin natyror deri më 2025

Parlamenti bullgar të mërkurën votoi për përjashtimin nga akciza e energjisë elektrike, gazit natyror dhe gazit natyror të lëngshëm deri më 30 qershor 2025. 


Ai miratoi përfundimisht pjesë të rishikimeve në buxhetin kombëtar, të cilat çojnë në ndryshime në aktet e akcizës dhe magazinat tatimore.

Akciza zero kaloi me 117 vota kundër 110 dhe tre abstenime.

Masa synon të mbështesë bizneset dhe konsumatorët mes çmimeve të larta të energjisë. Komisioni Evropian do të njoftohet.

Deputetët votuan gjithashtu uljen në 9% (nga 20%) të TVSH-së për furnizimet e ngrohjes qendrore dhe gazit natyror dhe heqjen e TVSH-së për bukën dhe miellin. Dy tarifat e reja (zero dhe 9%) do të zbatohen deri më 1 korrik 2023.

U votuan një rritje e propozuar e akcizës për cigaret, duhanin për duhan, puro dhe puro, produktet e duhanit me ngrohje dhe nargjilet, si dhe vendosja e akcizës për lëngjet e cigareve elektronike./BTA

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë