Loading…

Brukseli pret veprime të shpejta për Asociacionin

  • 28/12/2016 | 08:10

Brukseli pret veprime të shpejta për Asociacionin

Brukseli pret veprime të shpejta nga Prishtina dhe Beogradi përkitazi me themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, shkruan sot Koha Ditore.


Një ditë pas ultimatumit që dha kryeministri serb, Aleksandër Vuçiq, që nëse deri më 15 shkurt nuk ka veprime nga Prishtina, në mënyrë të njëanshme do ta krijojnë Asociacionin, qeveritarë të Kosovës kanë thënë se Serbia nuk mund të imponojë data.

Sipas ministres Edita Tahiri, vetëm kryeministri, presidenti dhe kryetari i Kuvendit janë ata që do të marrin vendimin politik për Asociacionin në kohën e duhur.

Bashkimi Evropian ka ndërmjetësuar marrëveshjen e parë, të ashtuquajtur për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës e Serbisë, e arritur në prill të vitit 2013. Gjashtë pikat e para nga 15 sa ka gjithsej marrëveshja, i referohen krijimit të mekanizmit të cilit pala shqiptare i thotë Asociacion kurse ajo serbe Bashkësi (Zajednicë).

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë