Loading…

Brnabic ngacmon: Kurtit s’po i ecën mirë turneu në SHBA, çka i mbetet është të sulmojë Vucic që është burimi i frustrimit të tij

  • 20/05/2022 | 22:13

Brnabic ngacmon: Kurtit s’po i ecën mirë turneu në SHBA, çka i mbetet është të sulmojë Vucic që është burimi i frustrimit të tij

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabic, të premten komentoi situatën dhe presionin në të cilin gjendet Serbia ku akuzoi opozitën serbe dhe thumboi kryeministrin Albin Kurti për komentet e tij për Serbinë, transmeton Gazeta Metro.


Brnabic në intervistë për portalin serb B92 tha se Serbia gjendet në presion të madh politik rreth sanksioneve që nuk i ka vendosur Rusisë. Ajo e komentoi edhe deklaratat e kryeministrit Kurti duke reaguar me thumbime e akuza.

“Zoti Kurti është në turne në SHBA me shpresë se do të ketë sukses në aranzhimin e ndonjë takimi, e nuk po më duket se po i shkon edhe aq mirë. E vetmja që i mbetet është të sulmojë Alkesandar Vucic, që është burimi i frustrimit të tij”.

“Njeriu që serbëve në Kosovë e Metohi iu hoqi të drejtën themelore njerëzore, të drejtën e votës, më 2022’n me të vërtetë nuk ka të drejtë të flasë për regjime autokratike. Një njeri që në një moment e ndaloi edhe mediat në gjuhën serb, e që po kryen dhunën më brutale ndaj serbëve në Kosovë e Metohi” u ankua Brnabic.

Duke e arsyetuar shefin e saj kur u sfidua me akuzat se Vucic po përfiton nga frika dhe paniku. Brnabic tha se Vucic po kryen detyrën si një zyrtar serioz shtetëror, duke treguar të vërtetën, pa zbukuruar./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë