Loading…

Britania ‘ndez’ alarmin: Putin mund të sulmojë përtej Ukrainës

  • 28/06/2022 | 20:18

Britania ‘ndez’ alarmin: Putin mund të sulmojë përtej Ukrainës

Sekretari i mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace, ka deklaruar sot se ekziston një “rrezik shumë real” që Vladimir Putin të “shpërthejë” përtej kufijve të Ukrainës.


Duke folur në një konferencë shtypi, Ben Wallace e përshkroi Rusinë si “kërcënimin më të drejtpërdrejtë dhe urgjent për Evropën”.

Wallace kritikoi gjithashtu vitet e zbrazjes së forcave të armatosura të Mbretërisë së Bashkuar nga qeveritë e njëpasnjëshme konservatore dhe laburiste, duke kërkuar të kursejë para duke shkurtuar numrin e trupave dhe aftësitë e tjera ushtarake – duke arkëtuar atë që quhet “dividend i paqes” i shkaktuar nga kolapsi i Bashkimi Sovjetik.

Megjithatë, sekretari i mbrojtjes duartrokiti vendimin e kryeministrit Boris Johnson në vitin 2020 për të rritur buxhetin e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar me rreth 24 miliardë paund gjatë këtij parlamenti.

Ekziston një pritshmëri që buxheti i mbrojtjes të rritet edhe më tej duke pasur parasysh kërcënimin në rritje.

Wallace nuk përmendi ndonjë rritje specifike të re, por tha se Britania duhet të vazhdojë të rrisë investimet në mbrojtje për të trajtuar kërcënimet jo vetëm nga Rusia, por nga Kina dhe vende të tjera.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë