Loading…

Britania i shkon në prag Putinit: Dërgon tanket dhe ushtrinë në kufijtë e Rusisë

  • 25/02/2022 | 17:18

Britania i shkon në prag Putinit: Dërgon tanket dhe ushtrinë në kufijtë e Rusisë

Trupat dhe pajisjet ushtarake shtesë britanike filluan të mbërrijnë në Estoni të premten, konfirmoi Ministria e Mbrojtjes, transmeton Gazeta Metro.


Duke folur në një konferencë për shtyp të premten, Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Mbrojtjes Kusti Salm tha se ushtarët britanikë do të mbërrijnë sot në Estoni.

Mbretëria e Bashkuar po dërgon një rotacion shtesë, afërsisht 850 trupa, në Estoni duke dyfishuar madhësinë e kontigjentit të saj të grupeve të betejës në vend.

Të enjten në mbrëmje, avionët luftarakë amerikanë F-35 mbërritën në bazën ajrore Ämari, të cilët u dërguan për të vepruar si një pengesë për Rusinë nga Washingtoni. Vendi po dërgon gjithashtu trupa shtesë në Poloni, si dhe avionë dhe helikopterë në rajonin e Detit Baltik.

Mbretëria e Bashkuar po dërgon forca shtesë në Estoni, Poloni dhe Lituani për të njëjtën arsye./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë