Loading…

Britania do të dërgojë më shumë armë kundërajrore dhe raketa në Ukrainë

  • 09/12/2022 | 20:07

Britania do të dërgojë më shumë armë kundërajrore dhe raketa në Ukrainë

Sunak i thotë Zelensky se do të dërgojë ‘më shumë armë kundërajrore dhe raketa të mbrojtjes ajrore’, thotë Downing Street.


Kryeministri i Britanisë, Rishi Sunak dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, diskutuan sot në një telefonatë sulmet e fundit ruse në infrastrukturën e vendit, tha Downing Street.

Zelensky falënderoi Mbretërinë e Bashkuar “për mbështetjen e saj thelbësore për të ndihmuar në rivendosjen e energjisë përmes furnizimit me gjeneratorë” gjatë telefonatës, tha një zëdhënës i qeverisë britanike.

Sunak “i njohu meritat” e trupave të Kievit në “rrëzimin e dhjetëra raketave potencialisht shkatërruese” këtë javë gjersa thanë se Mbretëria e Bashkuar “po mendonte për popullin ukrainas ndërsa ata vazhduan të mbronin vendin e tyre gjatë dimrit”.

Duke përditësuar dërgesat e fundit të ndihmave vdekjeprurëse nga Britania e Madhe, kryeministri tha se më shumë armë kundërajrore dhe raketa të tjera të mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër do të mbërrijnë në javët e ardhshme.

Të dy liderët ranë dakord mbi rëndësinë e parandalimit të thirrjeve të pasinqerta të Rusisë për një armëpushim dhe kryeministri shtoi se Kremlini duhej të tërhiqte forcat e tij përpara se të shqyrtohej ndonjë marrëveshje. Udhëheqësit ranë dakord të flasin përsëri në javët e ardhshme, tha zëdhënësi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë