Loading…

Britania do të ketë rënie ekonomike, shkak BREX’it

  • 14/02/2017 | 10:13

Britania do të ketë rënie ekonomike, shkak BREX’it

BE parashikon ngadalësim të ekonomisë britanike gjatë negociatave mbi Brexit’it.


Ekonomia e Britanisë së Madhe do të ngadalësohet gjatë negociatave mbi daljen e saj nga BE në dy vitet e ardhshme, ndërsa gjendja në BE si tërësi do të jetë më mirë përkundër pasigurive të shumta, thuhet në Parashikimin dimëror ekonomik të BE-së, i cili u publikua sot.

Në këtë dokument theksohet se rritja ekonomike në Britani të Madhe do të bjerë për 1.5 për qind këtë vit ndërsa 1.2 vitin e ardhshëm,  prej rritjes së fundit prej 3.1 për qind e cila u shënua në vitin 2014.

Nga ana tjetër, rritja ekonomike në BE do të vazhdojë, kështu që nga 1.6 për qind të shënuar në vitin 2014, këtë dhe vitin tjetër do të rritet për 1.8 për qind.

“Ekonomia evropiane është treguar rezistues në shumë goditje të përjetuara vitin e kaluar. Edhe më tutje shënojmë rritje, ndërsa papunësia dhe deficiti ngadalë është në rrënje”, ka thënë komisari për financa i BE Pierre Moscovici./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë