Loading…

Brirët e lopëve temë debati në Parlamentin e Zvicrës

  • 05/06/2021 | 08:29

Brirët e lopëve temë debati në Parlamentin e Zvicrës

Më 31 maj në Zvicër filloi sesioni parlamentar i verës, ku deputetët do të debatojnë çështje të ndryshme me rëndësi për këtë shtet, duke përfshirë reformën e sistemit të sigurimeve shoqërore dhe taksat.


Por, deputetët do të vlerësojnë gjithashtu një çështje tjetër thelbësore: financimin e brirëve të lopëve.

Një senator po i kërkon Këshillit Federal të ndryshojë urdhëresën për pagesa direkte për të dhënë një “kontribut të duhur” për mirëmbajtjen e brirëve.

Mocioni mbështetet nga një numër deputetësh në Këshillin e Shteteve, Dhoma e sipërme e Parlamentit, shkruajnë mediat zvicerane.

Kjo nuk është një çështje e re në Zvicër: në vitin 2018 votuesit zviceranë hodhën poshtë iniciativën që kërkonte subvencione për fermerët që merren me këto aktivitete.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë