Loading…

Brinjë qengji të marinuar në mjaltë, verë, kanellë dhe hudhër

  • 02/12/2021 | 13:56

Brinjë qengji të marinuar në mjaltë, verë, kanellë dhe hudhër

Është shumë e lehtë për t’u përgatitur dhe ju shkrihet në gojë pasi mishi është i butë, i lëngshëm dhe i shijshëm.


Shërbejini me disa perime, të ziera ose në formën e një sallate të mirë.

Përbërësit:

– 1,5 kg brinjë qengji;
– 2 qepë;
– 2 lugë të vogla hudhra të bluara;
– 3 lugë të vogla mjaltë;
– 3 lugë të vogla vaj ulliri;
– ¼ e filxhanit salcë soje;
– 1 një filxhan verë;
– piper;
– kripë;
– ¼ e filxhanit lëng limoni;
– 1 lugë e vogël kanellë.

Përgatitja:

Në një enë më të vogël përzieni qepën e grirë, hudhrën, vajin, mjaltin, salcën e sojës, verën, piperin, kripën, lëngun e limonit dhe kanellën.

Brinjët e qengjit vendosni në një enë rezistuese ndaj zjarri dhe hidhni sipër gjithë përzierjen.

Futeni në frigorifer për një orë dhe kthejeni në furrë të shporetit. Piqeni 40 minuta në 200 gradë Celsius.

Shërbejeni me perime.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë